JÄSENTIEDOTE 13/ 2020

Kultaranta Golf Naantali - Discovering Finland

Vähän ehkä vaihtelevia, mutta ei kuitenkaan golfin pelaamista estäviä ilmoja. Innokkaita golfareita niin omasta jatkuvasti kasvavasta jäsenistöstämme kuin vieraspelaajista riittää ja kenttä onkin miltei joka päivä aamusta iltaan täynnä. Tämä aiheuttaa luonnollisesti ajoittain myös pelin etenemiseen pientä kitkaa. Muistetaan jokainen pitää pelinopeudesta huolta, mutta ennen kaikkea nauttia ja antaa toistenkin nauttia pelaamisesta turvallisuutta vaarantamatta.

XXX

Jäsenemme Kalle Samooja aloitta European Tour -kautensa tänään British Mastersissa. Koronaepidemian keskeyttäessä kisakiertueet keväällä, Kalle oli loistavassa iskussa. Toivottavasti sama tahti jatkuu. Tulosseuranta https://www.europeantour.com/european-tour/betfred-british-masters-hosted-by-lee-westwood-2020/leaderboard?round=1

Jäseniämme on muutama esiintynyt edukseen myös kansallisissa kilpailuissa. Tuomas Pöllänen, joka myös caddiemasterinamme tunnetaan, kilpaili viikonloppuna Seinäjoella lyöntipelin SM-kisoissa käväisten avauspäivänä jopa piikkipaikalla. Loppujen lopuksi cut-raja jäi ”Tumpilta” kuitenkin muutaman lyönnin päähän. Hienoa edustamista kuitenkin!

Hieman kokeneempi jäsenemme Risto Mäki kilpaili puolestaan M-60 tourin SM-sarjan osakilpailussa Aulangolla. Risto taisteli loistavasti ihan kalkkiviivoille asti koko kisan voitosta, taipuen lopulta kolmen muun pelaajan kanssa jaetulle kakkossijalle, vain kaksi lyöntiä voittajalle hävinneenä. Kiitämme Ristoa hienosta edustamisesta ja onnittelemme erinomaisesta menestyksestä!

XXX

Runsaiden sateiden jäljiltä kenttä on märkä ja lyöntijälkiä syntyy entistä herkemmin. Myös greenit ovat aika pehmeässä kunnossa. Juuri siksi on nyt kiinnitettävä entistä enemmän huomiota omien jälkiensä korjaamiseen!

Tässä terveiset eräältä uusista nuorista jäsenistämme, joka pyysi laittamaan viestiä pelaajille: ”Olimme tuossa pelaamassa eilen illalla pikkuveljen kanssa ja ihmettelimme miten pelaajilla on unohtunut pienet asiat, kuten lyöntijälkien ja pallon alastulojälkien paikkaus greeneillä. Hieman harmittaa, kun kenttä on muuten hienossa kunnossa. Olisi mukava että jokainen muistaisi paikata vähintään oman jälkensä, niin muillakin olisi nautinnollisempaa peliä. Ja vaikuttaahan tuo kesän mittaan kentän hoitoon, eihän kenttähenkilökuntaa voi sinne laittaa tekemään pelaajille kuuluvia asioita. Ajattelin että tästä voisi olla hyvä muistuttaa. Saataisiin nauttia vielä koko loppukausi hienosta kentästämme.”

Tämän reippaan nuoren miehen sanoihin on helppo yhtyä.

XXX

Aina hauska Sekahaku-greensome pelattiin viime lauantaina. Voittajapariksi itsensä pelasivat Jaana Järvelä ja Tarmo Kuitunen. Onnea! Jälkipelit iltaruokailuineen hoituivat hienosti Bar Porhossa. Kiitokset tapahtuman järjestelyissä ja pelaamassa mukana olleille.

Tulevia tapahtumia:

Viikkokisat jatkuvat. Tämän viikon isäntänä on TA-yhtiöt https://ta.fi/ ja ensi viikolla K-Rauta https://www.k-rauta.fi/. Pelimuotona viikkokisoissa on pistebogey 3/4 tasoituksin. Kilpailu on maksuton. Viikon kolme parasta palkitaan ja lisäksi he lunastavat paikan syyskuussa pelattavaan viikkokisafinaaliin. Tämän viikon palkinnot ovat huikeat:

  1. sija: 2 yötä Levillä + green feet (4x), 2 ”hihaa” TA.fi palloja +teet 1 pss
  2. sija: KFR majoituslahjakortti Leville 150 € + greenfee (2x), 1 ”hiha” TA.fi palloja +teet 1 pss
  3. sija: 50 euroa ravintolalahjakortti KFR ravintoloihin Espoossa ja Levillä, 1 ”hiha” TA.fi palloja +teet 1 pss

1.8. Ford Hybrid Golf Tour on avoin kaikille 18v. täyttäneille amatööripelaajille. Pelimuoto on 3/4 tasoituksin pelattava best ball-pistebogeykilpailu. Osallistumismaksu Kultarannan Premium – ja henk.koht. kausipelioikeuden omaavilta 30e, muilta 60e. Lisätietoja ja ilmoittautuminen https://fordgolftour.fi/

8. – 9.8. KGCN mestaruuskilpailut. Kaikille seuran jäsenille ilmainen sisältäen lounaan kierroksen jälkeen kumpanakin kilpailupäivänä! Vaikka et omasta mielestäsi voittajasuosikkeihin kuuluisikaan, kannattaa tulla mittauttamaan tasonsa seuran parhaimmistoa vastaan. Parhaat palkitaan marraskuun päätösjuhlassa!

10.8. Senioritreffit. Tuttuun tapaan luento/ vast. + pelikierros.

14.8. KGCN ladyt teematapahtuma Salsa&Baila. TexMex-jälkipelit Bar Porhossa.

14.8. Varsinais-Suomen Pesis. Avoin kilpailu, jossa on osallistumisoikeus kaikilla kansallispelin ystävillä ja Kultaranta Resortin faneilla (yli 18-vuotiaat). Vähintään kolme parasta/sarja palkitaan upeilla palkinnoilla.

Kaikki Kultarannan kilpailut ja tapahtumat tuloksineen  https://kgcn.nexgolf.fi/kgcn/ sekä https://kultarantaresort.fi/kilpailut/

XXX

Aurinkogolf järjestää yli 30-tasoituksella pelaaville kisan 15.8. ja kutsuvat lämpimästi myös meidän jäsenemme mukaan pelaamaan.

XXX

Elokuun ensimmäisellä viikolla alkaviin Plus30- ja seuratreeneihin ilmoittautuminen on käynnissä. Vain torstai-illan seuratreeniryhmät ovat täynnä, muissa ryhmissä on vielä tilaa. Harjoitusajat ja ilmoittautumisohjeet löydät täältä https://kgcn.fi/seuratreenit-ja-plus-30-ryhma/

XXX