JÄSENTIEDOTE 10/ 2020

Jäseniä täysi tuhat

Juuri 18-vuotta täyttänyt Eelis Suikkanen on seuramme 1000:s jäsen. Eelis kävi greencard-kurssin viime viikonloppuna Villen ohjauksessa ja oli keskiviikkoaamuna jo isänsä kanssa menossa takaysiä kiertämään. Onnittelut Eelis ja tervetuloa mukaan porukkaan.

XXX

Lähde mukaan klubimatkalle Lakeside Golfiin tiistaina 7.7. Lähtö klo 07:00 Kultarannan rangen parkkipaikalta ja klo 10:00 on yhteislähtö kauniilla Lakesiden Järvenranta -kentällä. Kenttä tarjoaa mukavasti korkeuseroja ja muutenkin kauniit puitteet. Kierroksen jälkeen nautimme lounaan ennen kotimatkaa ja palkintojen jakoa. Takaisin Kultarannassa olemme noin klo 18:00.

Omakustanneosuus matkasta on vain 59€ sisältäen matkat, lounaan ja green feen. Mukaan mahtuu bussilastillinen, eli 48 pelaajaa. Ilmoittaudu tästä linkistä https://ilmoittaudu.kultarantaresort.fi/event/ngoBd

XXX

Aina suosittu juhannusscramble tuli täyteen parissa päivässä ilmoittautumisen auettua ja jonossakin on jo useita joukkueita.

Heinäkuun yhteistapahtumana on (klubimatkan lisäksi) lauantaina 18.7. aikalähtöinä pelattava Sekahaku-Greensome, jonka jälkipelit pelataan illalla bar Porhossa. Mukaan mahtuu 22 paria. Etusijalle asetamme ne, jotka jäivät juhannusscramblessä varasijoille ja he voivat ilmoittautua vaikka heti kccn@kgcn.fi osoitteeseen. Kaikille ilmoittautuminen avataan nexgolfissa 22.6.

Edellä mainituissa, kuten kaikissa muissakin seuran pääkentällä pidettävissä täysien kierrosten tapahtumissa, edellytetään perushinnalla mukaan pääsemiseksi jotain pääkentän täyden kierroksen pelioikeutta. Viikonlopputapahtumiin myös arkipelioikeudellisilta otetaan pieni lisämaksu. Hintaepäselvyyksissä kannattaa olla etukäteen yhteydessä allekirjoittaneeseen.

XXX

Plus30 ja seuratreenit 2020

Sekä Plus30 että seuratreenit päättyvät kevään osalta juhannukseen ja jatkuvat taas 3.8. alkavalla viikolla.

Syyskauden ryhmiin ilmoittautumisissa etusijalle asetetaan ne, jotka koronarajoituksista johtuen eivät mahtuneet kevään ryhmiin ja he voivat alkaa ilmoittautua heti. Kaikille ilmoittautuminen avataan 1.7.

Harjoitusajat ja ilmoittautumisohjeet löytyvät tästä linkistä https://kgcn.fi/seuratreenit-ja-plus-30-ryhma/

XXX

Seuramme kapteenilta Roy Kanervalta pari sanaa golfpukeutumisesta:

Golfpukeutuminen on nykyisin urheilullista, käytännöllistä ja värikästä. Mielikuva ruutuhousuista ja kauluspaidoista on pahasti vanhentunut. Pukeutumisen ohjeistus vaihtelee eri kentillä, mutta yleinen suuntaus on muuttunut Suomessa rennommaksi vuosi vuodelta.

Kultarannassa miehillä tulee olla pikeepaita, naisilla sporttinen pikee tai vastaava, ei siis teepaitoja tai muita sellaisia. Alaosassa käytetään housuja, sortseja tai hametta. Farkut, vaikka olisivat siistit farkut, eivät kuulu golfkentälle, kuten eivät  college-housutkaan. Kenkien tulee soveltua golfiin, varvassandaalit tai kumisaappaat, vaikka voisivat sopia keliin, eivät kuitenkaan sovi kentälle.
Neuleet, paksummat puserot ja erilaiset tuuli- ja sadeasut kuuluvat luonnollisesti viileän ja kostean kelin golfpukeutumiseen. Tyypillinen päähine on lippalakki, mutta golfkentillä näkee kaikenlaisia päähineitä pipoista huiveihin.

Golfiin sopivia vaatteita myydään kaikissa urheilu- ja vaateliikkeissä ja monella löytyy niitä jo omastakin takaa, joten pukeutumisesta ei (lajia aloittelevan) kannata missään nimessä stressata! Tutustu Kultarannan proshopin tarjontaan ja lisää löytyy yhteistyökumppaniltamme Sport Servicestä.

XXX

Liikahtaako golfari myöhään illalla tai yöllä? Maanantaina 15.6. testataan! Lähtöjä voi varata klo 00:00 saakka ja myös caddiemaster on siihen asti auki.

XXX