JÄSENKIRJE 6/ 2019

Välillä hellettä, nyt taas viileämpää.
Vesisateessa pelaaminen ei varmaankaan meistä kenellekään ole se miellyttävin sää pelata, mutta kentälle se kyllä tekee hyvää. Voisi kyllä sataa vain öisin…

Kauden ensimmäinen ”holari”
on sekin nähnyt päivänvalon. Tämän mahtavan suorituksen teki jäsenemme Reijo Sinkko väylällä 4! Paljon onnea Reijo ja kiitos kuohuvasta!
Olettehan kaikki aktivoineet jäsenyyteemme kuuluvan HIO-vakuutuksen, joka korvaa tarjoilut 555€ asti? GoGolfilta on pitänyt tulla jokaiselle sähköpostia, jossa on ohjeet GoGolf-tilin luomiseksi. Sitten pitää vielä erikseen aktivoida vakuutus. Vähän kankeaa kyllä, mutta kannattaa tehdä vai mitä Reijo;)

Kierroksia on kertynyt kevään mittaan ihan mukavasti ja muutama iso kilpailukin on jo takana. Eilen pelattiin Suomen Golfsenioreiden M70-sarjan kiertueen avauskilpailu, jossa oli 115 osallistujaa.

Kultaranta Resortin toimitusjohtajan Pekka Jokisuun nimikkokisassa ”Pekan Pysti”, oli osallistujia lähes 70 ja päivä oli kaikin puolin onnistunut. Kilpailu pelattiin vain kolmea mailaa käyttäen ja voittajaksi tällä kertaa pelasi komein pistein 39 Olli Tuominen, jolle vielä tätäkin kautta onnittelut hienosta suorituksesta. Ollihan on, vaikkakin kotiseuransa on AGN, myös meidän jäsenemme. ”Kisapizza” ja raikas juoma Heineken Housessa kruunasivat onnistuneen tapahtuman, josta lämmin kiitos kaikille kilpailuun ja/tai järjestelyihin osallistuneille.

Tulevista tapahtumista nostettakoon esiin 3.6. alkava kesän ajan cup-muotoisena pelattava tasoituksellinen reikäpeli, sunnuntaina 9.6. pelattava Liikuntaneuvos Risto Luukkasen suojeluksessa pelattava Marski Cup, sekä tällä viikolla Busterin isännöiminä käynnistyneet viikkokisat. Ensi viikon isäntänä on Laakkonen/Ford, seuraavilla Laitila Coating ja Lassila&Tikanoja.
Kaikki kilpailut ja tulokset https://kultarantaresort.fi/kilpailut

Myös opetus- ja harjoitustoiminta on pyörähtänyt käyntiin ja osallistujia on ollut ihan mukava määrä. Muistutetaan vielä, että sekä +30 ryhmään, että seuratreeneihin osallistuminen on jäsenillemme maksutonta. Seuratreeneihin saavat osallistua vieraspelaajatkin, mutta heiltä peritään 10€ kertamaksu. Treeniajat ja lisätietoja https://kgcn.fi/seuratreenit-ja-plus-30-ryhma/

Lasten golfleiri 2019 järjestetään ma 10.6. – to 13.6.2019 päivittäin klo 9:00 – 14:00. Kouluun ovat tervetulleita kaikki golfista kiinnostuneet 6-16- vuotiaat lapset ja nuoret. Greencard korttia ei tarvitse olla, mutta osallistua voi vaikka olisi jo kovakin pelimies- tai nainen, sillä leirillä järjestetään kaikille tasoon sopivaa tekemistä. Leirin hinta on ainoastaan 149€/ osallistuja sisältäen opetuksen päivittäin, lounaan ja välipalan – tarvittaessa myös välineet ja varusteet. Lisätietoja ja ilmoittautuminen pro Ville Rintala 045 155 0506 tai [email protected]

Ladyt pelaavat kesäkuun kisana iltapuolikkaan ke 12.6. tapahtuma alkaa n. klo 16:30, aikalähdöt klo 17:30 alkaen. Ohjelmassa on pikaputtikoulu, pinkkipallojoukkuekisa, puttikisa, birdiestä K Caara Oy:n auto viikonlopuksi käyttöön ja iltapala Heineken Housessa. 24 nopeinta mahtuu mukaan.
Kisaemäntinä toimivat ihanat Nina S. ja Anne V.
Ilmoittaudu Nexgolfissa https://kgcn.nexgolf.fi/kgcn
Ps. K Caara Oy:n autoja on esillä ladytapahtuman aikaan (n. 16:30-21:00) ykköstiin/ puttigriinin tuntumassa. Autoja esittelee automyyjä Tuomas Lakanen ja kaikki golfarit ovat tervetulleita tutustumaan kalustoon.

Seuraavat senioritreffit maanantaina 10.6. ja +30 ryhmän pelitapahtuma tiistaina 11.6. Ilmoittaudu Nexgolfissa https://kgcn.nexgolf.fi/kgcn

Resortin ravintolasta jäsenille 10x lounaskortti hintaan 99. Kortti ei ole henkilökohtainen, eli sillä voi ”maksaa” myös vieraansa. Kaikki jäsenedut https://kgcn.fi/jasenyys/jasenedut/

Loppuun vielä pari muistutusta:
Jäsenmaksuja on maksamatta turhan paljon, olihan eräpäivä jo huhtikuussa. Hoidathan asiasi kuntoon!

Muista lyönti- ja alastulojälkien korjaaminen sekä pelinopeus, joka on nyt päivänä muutamana tökkinyt. Pahitteeksi ei ole lukea EGA:n ja SGL:n suositusta ”Ready Golfista”, jota kannattaa suosia. Artikkeli löytyy tästä: Ready-Golf

Vielä kun muistamme laittaa roskat – etenkin ne pahuksen nuuskapussit – roskiin, niin ympäristömme on taas astetta viihtyisämpi.

Mukavaa alkukesää kaikille!